Yöresel Antep Ürünleri

Yöresel Antep Ürünleri

Antep yöresel ürünler veya bir diğer adıyla Gaziantep yöresel ürünler söz konusu gastronomi olunca literatürde geniş yer kaplayan ve birçok farklı damak zevkine hitap eden ürünlerdir.

Kısmen ılıman diyebileceğimiz Gaziantep iklimi, Türkiye’de tarıma elverişli bölgelerin başında gelir. Bu tarıma el verişlilik hali Antep’in kendi mutfağının oluşmasına önemli bir katkıda bulunmuştur. Antepli tarım çalışanları tarafından özenle yetiştirilen Antep ürünleri, Antep’e özel işlemlerden geçirilerek (örneğin havanda dövme) yemek severlere eşsiz tatlar hazırlayabileceği ürünleri sunmaktadır.

https://antepmahsulleri.com adresinden dilediğiniz gibi alışverişinizi yapabilirsiniz.

Gaziantep Yöresel Ürünler

Söz konusu Antep olunca birçok yöresel üründen bahsetmek mümkündür. Çeşit çeşit baharatlar, kuru dolmalar, acı ve tatlı salçalar, turşular ve birçok kuruyemiş çeşidi -ki özellikle Antep Fıstığı tanınırlık bakımından tüm kuruyemiş çeşitlerini geride bırakmış artık dünyada tanınır hale gelmiştir- Gaziantep mutfağının olmazsa olmazlarıdır. Tabii ki Antep mutfağı denince akla sadece yöresel ürünler gelmesin. O ürünlerle yapılan tattığınız zaman tadı damağınızda kalan birçok yemek de bugün, Antep mutfağının dünya sahnesinde yerini almasında önemli bir rol oynamaktadır.

Dillere destan Beyran çorbasının yanı sıra; içli köftesi, fıstık biber  ve kıyma ile yapılan şıhın mahşi, birçok kişinin heves ettiği ancak yapımında kıvamı tutturmanın zor olduğu yuvalama, cacıklı Arap köftesi, sofraların vazgeçilmezi Ali nazik, patlıcan kebabı ve dahası…

Yemek kültürünün geniş bir yelpaze sunduğu Antep, gerek doğal ürünleri gerekse binbir çeşit yemekleriyle belli ki daha uzun bir süre daha çekim merkezi olmaya devam edecek.

Ürünleri Tatmanız Gerekiyor

Yöresel yemekler ve bu yemeklerde kullanılan yöresel ürünler denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Gaziantep mutfağı, günümüzde birçok patente sahip olmasının yanı sıra UNESCO tarafından da korunan değerler arasındadır. Siz de doğru ürün seçimi ve küçük tarif sırları ile sofralarınızı Gaziantep’in eşsiz yemek kültürüyle donatabilir dahası yemeklerinize, çay molalarınıza, arkadaş sohbetlerinize eşlik edecek doğal Gaziantep yöresel ürünleri ile sofralarınızı ve muhabbetlerinizi zenginleştirebilirsiniz.

Mutfak, bir yörenin kültürünü en iyi yansıtan maddi ögelerden biridir. Bir yörenin mutfağını tanımak, gurmesi olmak, yöresel ürünlerini tanımak o yöreye ve yöre insanına dair birçok fikir edinmenize yardımcı olur.

Genel Kültür