Pug Köpek Irkının Özellikleri

Pug Köpek Irkının Özellikleri

Pug köpek ırkına dahil olan köpeklerin en bilindik özellikleri az ses çıkarmaları ve az tüy dökmeleridir. Bu ırkta, erken yaşta sağlık problemlerinin ortaya çıkmaması adına belirli periyotlarda sahipleri tarafından egzersize ve yürüyüşe çıkartılmalıdır. İç yapısı olarak hassas bir yapıya sahip olan köpeklerdir. Pug ırkının içerisinde olan köpeklere musluk suyunun verilmemesi gerekir. Musluk suyu, bu köpeklerde bağırsaklarda enfeksiyon problemlerine sebep olabilmektedir. Yaz ve kış olmak üzere 2 mevsimde de çok fazla su tüketirler. Şekerli gıdaların Pug ırkındaki köpeklerden uzak tutulması gerekiyor.

Pug ırkındaki köpekler şekerli gıdaların tüketildiği takdirde körlük problemine sebep olabilmektedir. Bu nedenle şekerli gıdalar, Pug köpek sahipleri tarafından ortada bırakılmamalı ve kesinlikle köpeklere verilmemelidir. Pug köpek ırkı, oyuna ve uykuya çok düşkündür. Sahiplerine çabuk alışır, aralarında çok çabuk duygusal bağ kurabilirler. Bu nedenle köpek sahiplendirme konusunda Pug ırkı oldukça ideal bir ırk olacaktır. Pug ırkı, oyuna çok düşkün olduğundan sadece oyun oynarken yaramazlık yapar. Bunun dışında cana yakın ve uysal olduğundan dolayı bakımı kolay ve idea olan bir köpektir. Pug köpek ırkı soğuğu sevmez ve bu nedenle de kış mevsiminde dışarıya çıkmaktan hoşlanmaz. Bu ırkın bir diğer diğer özelliği ise inatçı olmasıdır.

Pug Köpek Irkında Tuvalet Eğitimi

Pug köpek ırkı tüyleri bakımından kolaylık sağlasa da tuvalet eğitimi konusu biraz zahmetlidir. Bu eğitimi gerçekleştirirken köpeklere ceza yöntemi ile değil ödül yöntemi ile yaklaşılmalıdır. Belli bir tuvalet eğitimi verildikten sonra Pug köpeklerinde tuvalet konusunda bir problem teşkil etmez.

Pug Köpek Irkının Bakımı

Pug köpek ırkı, bakımı konusunda en kolay ve en rahat olan köpekler sırasında en üst yerde yer alır. Pug köpek ırkının en önemli özelliği ise yapısı ve görünümü gereği kısa tüylü olmalarıdır. Bu yüzden günde 1 kere köpek tarama fırçası ile tüyleri tarandığı zaman gün boyu temiz ve güzel bir görünümde olacaktır. Pug köpekleri çok yüksek ses ile havlamazlar. Bunun yanı sıra ise boyları da oldukça fazla uzun değildir. Kısa boylu bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden yaş alsalar dahi çok fazla boylu bir yapıya sahip olmazlar.

Genel Kültür