Konut Projelerinde Yüksek Fiyatlı Gruplarda En Çok Satışı Yapılan Evler

Konut Projelerinde Yüksek Fiyatlı Gruplarda En Çok Satışı Yapılan Evler

Konut Projelerinde Yüksek Fiyatlı Gruplarda En Çok Satışı Yapılan Evler

Emlak piyasaları ile alakalı durumun insanların varlığıyla paralel olduğu düşünülürse bu anlamda oldukça önemli bir bilgi birikiminin olduğunu ifade edebiliriz. Her insanın kendi ihtiyacına uygun bir evde yaşaması elbette oldukça önemli bir gereksinimdir. Bu noktada farklı farklı konut projelerinin var olması mevcut çeşitliliği de ortaya koymaktadır. Çekirdek ailelerin ihtiyacına uygun bir ev tanımına bakılacak olursa 3+1 evlerin daha ziyade tercih edildiği görülmektedir ki son yıllarda yapılan konut projeleri bazında 3+1 evlerin ortalama satış rakamların önemli bir yüzdesini karşıladığı anlaşılmaktadır. Diğer taraftan son yıllarda daha küçük evlerin daha fazla tercih edildiği de görülmektedir. Özellikle stüdyo tipi evlerin satışlarında önemli bir artış yaşandığı mevcut istatistiklerden anlaşılmaktadır. Bunların dışında son yıllarda daha yüksek fiyat gruplarında bulunan evlerin en çok satışta olan örnekler olduğu da görülmektedir. Emlak haberleri bazında önemli bir bilgi olarak sunacağımız konu ile ilgili istatistikler ön plandadır.

TUİK tarafından elde edilen istatistikler neticesinde oldukça önemli bir takım bilgiler elde edilmektedir. Diğer taraftan REIDIN GYODER fiyat endeksi de oldukça önemli bir istatistiği ortaya koymaktadır. Buna göre son dönemin en çok satılan yüksek fiyatlı ev grupları arasında satış yüzdelerinin varlığı oldukça dikkat çekicidir. 2001 yılının Temmuz ayında mevcut yüzdenin 0.29 olduğu görülmektedir. Söz konusu değerin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3.95 bir artış kaydettiği de anlaşılmaktadır. Bu artışların elbette reel bazda açıklaması demografik değişikliklerle birlikte açıklanmaktadır. Nitekim konut projelerinin artışı konuş sayısının artışı anlamına gelmektedir. Bu sayede mevcut satışların da belirgin bir oranda değişikliği ortaya çıkmaktadır. Tam olarak ev tipleri ile ilgili değerlendirmelerde ise 2 oda 1 salon ev tipinde yüzde 0.20 gibi bir artış söz konusu olmuştur. Diğer taraftan 3 oda 1 salon ev tiplerinde ise yüzde 0.64’lük bir artış gerçekleşmiştir.

Emlak haberleri dahilinde oldukça önemli bir değerlendirmeyi ortaya koyan bu istatistikle ilgili olarak 2021 Temmuz ayında peşinat kullanım oranının yüzde 63.86 olduğu, banka kredi kullanım oranının ise 12.71 olduğu görülmektedir.

Genel Kültür