İtalya Vizesi Alma Şartları

İtalya Vizesi Alma Şartları

İtalya dünyadaki en güzel turistik ülkeler arasında yer alır. Akdeniz ve Adriyatik denizine kıyısı bulunan İtalya, pek çok insanın ilgisini çeken bir ülkedir. İtalya vizesi almak için ilk önce eksiksiz olarak doldurulmuş ve vize alacak kişilerce imzalanan vize müracaat formları ile vize başvurusunda bulunan kişilerin nüfus cüzdanlarına ihtiyaç duyulur.

Pasaport sürelerinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren 105 gün kadar geçerli olması gerekir. Bunun yanında pasaportta vize basılabilecek en iki adet boş sayfa bulunmalıdır. 18 yaşın altında olan çocuklar için vize alınması halinde anne ve babalarının noter onaylı muvaffakatname vermeleri gerekir. Bu şart ebeveynler ile çocukların beraber seyahat etmeleri durumu için geçerlidir. Başvuru formu ve pasaport atılan imzalan aynı olması ve paraf atılmamaya dikkat edilmesi gerekir.

İtalyan Vizesi Başvuru Şartları

İtalya vizesi için başvuruda bulunan kişilerden İtalyan Konsolosluğundan tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri istenir. Vize işlemlerinin başlatılabilmesi adına pasaport aslının hazırlanan evraklarla ulaştırılması gerekir. Konsolosluk veya elçilikler vize müracaatının yapılmasının ardından ek olarak evrak ya da görüşme isteğinde bulunabilir.

İtalya, Schengen ülkelerinden biridir. Schengen ülkeleri için gerekli olan belgeler İtalyan Konsolosluklarınca genel olarak istenir. Bunun yanında ülkeler arasında vizelerin türlerine göre vize müracaatında bulunan kişilerden bazı ek belgeler de talep edilebilir.

İtalya öğrenci vizesi ile ticaret vizesi talepleri için garantöre dair belge, okul ücreti ödeme dekontu, okul kabul mektubu, istenir. Ticari vize müracaatında bulunulması durumunda kişilerin bağlı olduğu kurumlarla ilgili verileri doğrulayan belgeler talep edilir.

İtalyan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalya vizesi başvurularının sonuçlanma süreleri 3-10 gün arasında farklılık gösterir. İtalyan VIP başvuru durumunda başvuru tarihinden yaklaşık 48 ile 72 saat arasında sonuçlanır. İtalyan vize başvuruları için başvuruların kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi adına randevu alınması gerekir.

90 günlük kısa süreli başvurular İtalyan Konsoloslukları tarafından yetkilendirilen vize danışma merkezleri ya da turizm acenteleri tarafından gerçekleştirilir. Uzun süreli olan vize başvurularının vizeye başvuran kişiler tarafından yapılması istenir. İnceleme süreçleri nedeniyle vize randevularının seyahat tarihlerinden en az 15 gün öncesine alınmasına dikkat edilmelidir.

Genel Kültür