Isıtma Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Isıtma Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknolojiler sayesinde günümüzde her geçen gün temel ihtiyaçlarımız için daha fazla seçeceğe sahip oluyoruz. İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ve akabinde ısınma ihtiyacı, gelişen teknolojiden olumlu olarak payına düşeni almakta ve kullanıcılarına her geçen gün yüksek teknolojiler ve yepyeni seçenekler sunmaktadır. Bu kapsamda günümüzde ısıtma sistemleri denince akla birçok ısıtma modeli gelmektedir.

Isıtma sistemlerinde farklı seçenekler

Söz konusu ısıtma sistemi olunca bugün pek çok farklı ısıtma sistemi adı duymakla birlikte ısıtma sistemlerini temelde iki başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar; merkezi ısıtma sistemleri ve bireysel ısıtma sistemleridir. Bunların dışında kalan ve sıklıkla karşımıza çıkan yoğuşmalı klimalar, yerden ısıtma gibi seçenekler bu başlıkların altında incelenmesi gereken seçeneklerdir.

Bireysel ısıtma sistemleri ısının kontrolünün, açık veya kapalı olmasının ya da ısının şiddetinin tamamen daire içerisinden ayarlandığı ısıtma sistemleridir. Bu tip ısıtma sistemlerinde ısı tamamen daire içindedir ve tüm sistemden sadece tek bir daire faydalanır. Akabinde tüm bakım maliyetleri, olası arıza maliyetleri ve enerji kullanımından kaynaklanan aylık faturalandırmalar tamamen tekil olarak mevzubahis daireye aittir. Kendi içerisinde birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunan bireysel ısıtma sistemleri genelde 1+1, 2+1 ve 3+1 ev ve iş yerleri için ideal olmakla birlikte daire sahibinin kararları doğrultusunda bu tip gayrimenkullerde merkezi ısıtma sistemi de isteğe bağlı olarak kullanılabilmektedir.

Merkezi ısıtma sistemleri, birden fazla dairenin kullanımının olduğu ısı kaynağının dairelerin dışında -genelde bodrum katta- bir kazan sistemi ile sağlandığı ısıtma sistemleridir. Bu sistemlerde bireysel kontrol söz konusu değildir. Tüm ısı ayarlamaları ve açıp kapatma merkezi bir sistem üzerinden yapılır. Bununla birlikte olası tüm arızalar ve bakım maliyetleri ilgili daireler arasında eşit şekilde paylaştırılır. Burada merkezi ısıtma sistemi pay ölçer sistemle karıştırılmamalıdır. Dairenin metrekaresine göre faturalandırma sistemi pay ölçer sistemde vardır merkezi sistemde tüm faturalandırma ve maliyetler ilgili dairelere eşit olarak bölüştürülür. Ek olarak merkezi ısıtma sistemleri genelde yaz aylarında kapalı olmakla birlikte yılın 9 ayı bina sakinlerinin kollektif kararları doğrultusunda açıktır.

Genel Kültür