Hurda Alıp Satmak Avantajlı Mı

Hurda Alıp Satmak Avantajlı Mı

Hurdacılık, kullanılmış ve eskimiş malzemelerin toplanması ve geri dönüştürülmesidir. Her yıl büyük miktarda hammadde geri dönüşüme gönderilmektedir. Hurdacılık sektörü, hurda ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Bu açıdan bu sektör Türkiye’de büyük bir endüstridir ve her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Hurdacılık, dünyada neredeyse bağımsız bir sektör olarak bilinir. Binlerce insan bu sektörde çalışmakta ve geçimini sağlamaktadır. Bu sektör, genel üretim sürecinin son noktasıdır. Üretilen tüm ürünler geri dönüştürülür ve yeniden kullanım için hammaddeye çevrilir.

Bazı madenlerin yeniden çıkarılması ve işlenmesi çok zor ve maliyetlidir. Bu nedenle hurdacılar toplanan madenler tekrar hammadde olması için geri dönüşüme alınmaktadır. Bu sayede hem ülke ekonomik fayda görü hemde doğa tahrip olmamamış olur. 

Hurda Çeşitleri Nelerdir?

Hurdacılar çeşitli faktörlere göre sınıflandırılır. Metal hurdalar, kağıt hurdalar, kablo türü hurdalar, plastik hurdalar ve talaş hurdaları olarak ayrılmaktadır. Hurda türlerin ve çeşitlerine göre değerleri birbirinden oldukça farklıdır. Kimi hurdalar direk geri dönüşme gönderilirken kimi hurda çeşitleri ise tekrar eritilerek hemen kullanım imkanı sağlamaktadır. 

Sistemin temelini sokaklarda dolaşan ikinci el satıcılar oluşturur. Bu kişilerin sayısı ise oldukça fazladır. Atıkların çoğu bu kişiler tarafından toplanmaktadır. Geri dönüşüm işini sokaklardan hurda toplayan hurdacılar yapmaktadır. Bu da geri dönüşüme en fazla katkıyı sağlar. Hurda, size para kazandırabilir veya doğrudan hurda sahasına götürebilir.

Sokaktan elde edilen hurdalar, hurdacı dükkanlarına götürülür. Bu açıdan hurda alıp satabilirsiniz. Ancak hurda ticareti yapmak için araçlara sahip olmak önemlidir. Bu arabalara sahip olmayan hurdacılar, hurdaları alıp satarken zorluk yaşayabilir. Hurda sahaları, gelen atıkları türüne göre ayıran yapı ve depolarla uyumludur. Demir, çelik, alüminyum, bakır, kurşun, krom, nikel vb. metalleri hurdacılar kendi başlarına ayırabilirler. Tüm bu açılardan bakıldığında ise hurda alıp satmak avantajlı bir meslektir. Bu açıdan kazanç sağlamak ise hurdacılara bağlıdır. Ancak ilk olarak hangi alanda hurdacılık yapacağınızı belirlemeniz gerekir.

Hurda Fiyatları Listesi

0,20 kuruştan başlayarak 45₺ ye kadar hurda alımı yapılmaktadır. Hurda kiloları arasındaki bu farkın tek sebebi doğada az bulunan her tür maddedenin değerli olmasıdır. Bakır daha az bulunduğu için daha yüksek fiyatlarla alıcı bulur. Güncel hurda fiyatları için internette kısa bir araştırma yapmanız yeterlidir. 

Genel Kültür