Hasta Sedyesi Ne İşe Yarar

Hasta Sedyesi Ne İşe Yarar

Hasta Sedyesi Ne İşe Yarar?

Sedye; hasta ya da yaralıyı taşımaya yarayan yatay; üzerine uzanılan medikal bir malzemedir.

Hastanın ya da yaralının hastane içindeki transferi için de sedye kullanılır. Tekerlekli ve elle taşınan çeşitleri vardır. Çeşitlerine göre kaç kişi ile taşıma yapılacağı belirlenmiştir. Hastanelerin acil girişlerinde tekerlekli sedyelere rastlamak mümkündür. Ameliyata giren ve çıkan hastalar, tekerlekli sedye ile taşınır. Hastane dışındaki vakalarda ise çoğunlukla elle taşınan sedyeler ve kızaklı sedyeler kullanılmaktadır.

Hasta ve yaralıların sedye ile taşınmasının sebebi, daha fazla zarar görmelerini engellemektir. Hasta sedyesi bulunmadığı durumlarda bile bir battaniye veya kilimi elle taşınır sedye durumuna getirerek hastayı taşımak, hayati açıdan oldukça önemlidir. Hasta sedyeye koyulduktan sonra düşmesini önlemek için bağlama aparatlarıyla bağlanmalıdır. Hasta sedyeleri medikal firmaları tarafından tedarik edilmektedir.

Kaç Çeşit Hasta Sedyesi Vardır

Sedyeler; elle taşınan ve tekerlekli olarak ayrılsa da, kendi içinde çeşitleri vardır. Bunlar; acil sedyesi, hastane sedyesi, ambulans sedyesi(Bu sedyeler kızaklıdır), hasta yıkama sedyesi, hasta transferi için ameliyathane sedyesi, merdiven sedyesi olarak çeşitlendirilmektedir. Sedyelerin çeşitli oluşu, hasta veya yaralı nakilini en çabuk, en kolay ve risksiz şekilde gerçekleştirebilmek içindir.

Hasta sedyesi ilk yardım kapsamında çok önemlidir. Hasta kayıpları ve sakatlıkları arasında yanlış taşıma işleminin de etken olduğu bilinmektedir. Öte yandan, sedye kullanımı uzmanlık istemektedir. Sedyeyi taşıyan kişilerin özel bir eğitimden geçmiş olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde hatalı kullanım sonucu problemler çıkma olasılığı çok yüksektir.

Genel Kültür