En Etkili Plank Pozisyonları

En Etkili Plank Pozisyonları

En Etkili Plank Pozisyonları

Plak hareketi ve varyasyonları, vücut ağırlığınızı doğru kullanabileceğiniz ve tüm bedeninizi çalıştıran egzersiz hareketlerin başında yer alır. Geleneksel mekik veya benzeri hareketlere oranla çok daha gelişmiş ve risksiz bir egzersizdir. Merkez bölgenizi çalıştıran plank çeşitleri sandığınızdan ve beklediğinizden çok daha fazla varyasyona sahiptir. Hep aynı şekilde plank pozisyonunda durmaktan sıkılanlar için farklı ve etkili plank varyasyonları bulunur.

Standart bir plank pozisyonu ile başlayarak belirli setler içerisinde omuz dokunuşları yapabilirsiniz. Sol omuzunuza dokunmak için sağ elinizi yerden kaldırın, aynı şekilde sağ omuzunuza dokunmak içinde sol elinizi kaldırarak düzenli ve tempolu bir biçimde bunu sürdürebilirsiniz.

Tekrardan standart plank pozisyonunda başlayarak devamında yan plank pozisyonuna geçeceğiniz varyasyon, topuklarınız bir birine değene kadar bacaklarınızı birleştirmeniz gerektiren bir harekettir. Bunu yaptıktan sonra yukarıda kalan elinizi tavana doğru uzatın ve elinizin parmak uçlarına odaklarının. Hem spor aktivitesi olarak hem de stresi azaltmak için iyi bir egzersizdir. Aynı şekilde ters tarafınızı da yapmanız gerekir.

Farklı bir plank pozisyonu da, elleriniz ve dizleriniz üzerine bir masa pozu oluşturabilirsiniz. Ardından dizlerinizi yerden kaldırın ve üç nefes bu şekilde durun. İşte o zaman tüm kaslarınızın nasıl çalıştığını hissedebilirsiniz.

Genellikle yoga yapanların daha çok bileceği ve adına çaturanga denilen poz, plank pozisyonundan kendinizi elleriniz hizasına, hatta burnunuz yere değene kadar yavaşça inip, tam da mat ile aranızda birkaç santim kaldığı anda durduğunuz pozisyondur. Oldukça zor olan bu pozisyonda yine kaslarınızın nasıl çalıştığını ve güçlendiğini gözlemleyebilirsiniz.

Denge ve güç gerektiren plank pozisyonları arasında, direk duruşları bulunur. Dirseklerinizin üzerinde düm düz bir tahta gibi dirayetli durduğunuz pozisyon içinde, sırasıyla kollarınızı öne doğru uzatarak bunu 3 set tekrarlayabilirsiniz.

Yine dirsekli plank pozisyonunda dururken bu sefer kollarınız yerine bacaklarınızı hareket ettirerek değişik bir varyasyon deneyebilirsiniz. Kalça ve karın kaslarınızı oldukça fazla çalıştırabilen bu egzersizi 10’a kez her bir bacak olmak üzere üç set yapabilirsiniz.

Daha fazla plank pozisyonları ve size etkileri ile ilgili bilgi sahibi olmak ve bunları bir profesyonel eşliğinde uygulamak isterseniz Burak Kulaksız ile iletişime geçerek, gerekli yardımı en iyi şekilde alabilirsiniz.

Spor