Dünyada En Çok Kullanılan Yazı Fontlar?

Dünyada En Çok Kullanılan Yazı Fontlar?

İlk yazı örnekleri resim ve sembollerken zamanla harflere dönüşmüştür. Yazı iletişimin olmazsa olmaz en önemli öğesidir. Yaşamın her alanında yazıya rastlamak mümkündür. Yazı bir kaosun bitmesi için bir anlaşmaya aracılık ettiği gibi bir insana sevgiyi ilan etmeyi de sağlayabilmektedir. Yazıların bir dili vardır ve verilmek istenen mesajın en uygun yazıyla aktarılması gerekmektedir.

Doğru yazı tipi kullanılması verilmek istenen mesajın ya da duygunun ilgililere daha doğru geçmesini sağlamaktadır. Doğru mesajı verebilmek için internetten yazı tipleri bulmak ve font download yapmak mümkündür.

Bazı yazı tipleri vardır ki dünya tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Aşağıda popüler vazı fontlarına dair bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler tasarımcıların hangi yazı tipini kullanacaklarına karar vermesinde onlara yön gösterici olacaktır.

Dünya’da Popüler Yazı Fontları

  • Helvetica Yazı Tipi : Bu yazı tipi 1954 yılında İsviçre’de bulunmuştur, dünya da kullanılmayı en çok tercih edilen yazı tipidir. Bu yazı tipinin kullanım alanı oldukça geniştir. Reklam afişleri ve logolarda sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Helvetica yazı tipi anlaşılması kolay bir yazı tipi olduğundan her alanda kullanılmaya uygundur.

  • Coolvetica Yazı Tipi: Bu yazı tipi de helvetica gibi logo tasarımlarında sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Gotham Yazı Tipi:  Kurumsal kimlik oluşturmak kişiler ve markalar için çok önemlidir. Kurumsal bir kimlik oluşturmak için logolar çok önemlidir. Gotham yazı tipi profesyonel kurumsal kimlik oluşturulması adına hazırlanan logolarda, afişlerde, kataloglarda, web sayfası tasarımlarında kullanılmaya çok uygundur. Bu yazı tipinin asilliği temsil ettiği bilinmektedir.
  • Trajan Yazı Tipi: Tasarımlarına kesinlik katmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği yazı tipi Traian’dır. Özellikle sinema afişlerinde bu tasarıma rastlamak mümkündür. Ayrıca logo, afiş ve kitap tasarımlarında da sıklıkla görülmektedir.
  • Roboto Yazı Tipi: Sade ve kullanışlı olan bu yazı tipi web tasarımlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Banner, logo ve kartvizit tasarımlarında oldukça kullanım bulmaktadır.
  • Courier Yazı Tipi: Ciddiyet gerektiren bir tasarım yapmak isteyenler bu yazı tipini kullanmaktadır. Senaryo yazımlarında bu yazı tipini görmek mümkündür.
  • İtalik Yazı Tipi: Bu yazı tipi görselliği ve bir sayfaya daha fazla harfin sığmasını sağladığı için eskiden beri kullanılmaktadır.
  • Comic Sans Yazı Tipi: Bu yazı tipi üvey evlat muamelesi görmektedir. Tasarımcıların sevmediği yazı tiplerinin başında gelmektedir.  Ancak tüm nefrete rağmen kullanmaktan haz alan bir kesimde halen bulunmaktadır.
  • Esoteric Yazı Tipi: Özellikle klişeleri sevmeyen marjinal tiplerin farklı yazı tipi arayışları söz konusudur. Böyle bir yazı tipi arayışından olanların esoteric font download etmesi onları mutlu edecektir. Esoterik yazı tipleri farklılık ve keskinlik yaratılmasında çok etkileyicidir.

Bu yazı tipleri dışında kullanılan çok farklı ve özel tasarımlar vardır. Örneğin özellikle ticari ürünlerin etiketlenmesi için kullanılan barkotlarda, barkot yazı tipi olarak isimlendirilen tasarımlar kullanılmaktadır.

Bu tasarımları merak edenler için fontfamily.online sayfasında barkot yazı fontları bulunmaktadır. Bir barkot sistemi kurmak isteyenler için en uygun barkot yazısını barcode font download yaparak elde edebilecektir.

Teknoloji