Diş sıkma için yapılan masseter botoks hakkında merak edilenler

Diş sıkma için yapılan masseter botoks hakkında merak edilenler

Masseter botoksu, çenenin iki yanında bulunan masseter kası içine hem estetik hem de tedavi amaçlı yapılır. Yapılma amacı; yüz inceltmek, diş sıkmasını ve diş gıcırdatmasını azaltmaktır.

Farkında olmadan gece uyurken ya da gün içinde diş sıkması ve gıcırdatmaları meydana gelir. Masseter kası içine yapılan botoks ile bu belirtileri ortadan kaldırmak amaçlanır.

Masseter botoks nasıl yapılır

Masseter botoks nasıl yapılır?

Öncesinde işlem yapılacak yer, lokal anestezik krem ile uyuşturulur. Uyuşturma işlemi yaklaşık 10 dakikadır. Sonrasında masseter kasına girilecek noktalar işaretlenir. İşlem süresi oldukça kısadır. Yaklaşık 20-30 dakika diyebiliriz.

Masseter botoks yapılırken acı ve ağrı hissedilir mi

Masseter botoks yapılırken acı ve ağrı hissedilir mi?

Öncesinde uyuşturma işlemi yapıldığı için ve kullanılan iğneler mikro iğne olduğu için ağrılı bir işlem diyemeyiz. En fazla 3 noktadan botoks enjekte edildiği için oldukça minimal seviyede ağrı hissedilir.

Masseter botoks ne zaman etki göstermeye başlar

Masseter botoks ne zaman etki göstermeye başlar?

Botoks, kas içine verildikten sonra oradaki kasların kasılmasını yavaşlatmaya yaklaşık 2-3 saat sonra başlar. Etkinliğinin tam görülmesi 7 ila 14 gün arasındadır. Ancak masseter kası diğer kaslara göre daha güçlü olduğu için tam etkisi 3 hafta sonra görülebilir.

Masseter botoks kaç ayda bir tekrarlanır

Masseter botoks kaç ayda bir tekrarlanır?

Botoksun etkisi, 15. günde pik seviyeye ulaşır. Sonrasında yavaş yavaş azalır. 4. ayda yarı yarıya azalır ve 6. ayda tamamen etkisini yitirir. Bu nedenden dolayı 6. ayda tekrarlamak idealdir.

Masseter botoks sonrası yeme güçlüğü yaşanır mı

Masseter botoks sonrası yeme güçlüğü yaşanır mı?

Yalnızca ilk 3-5 gün arasında çok sert şeyler tüketirken (fındık, badem gibi) yeme güçlüğü yaşanabilir. Sonrasında hiçbir şekilde yeme güçlüğü çekilmez.

Masseter botoksu kimler yaptırabilir, kimler yaptıramaz

Masseter botoksu kimler yaptırabilir, kimler yaptıramaz?

Diş sıkması, gıcırdatması yaşayanlar ya da yüzünün daha ince görünmesini isteyen 18 yaş ve üstü herkes yaptırabilir. Gebelere, emzirenlere, kronik kalp rahatsızlığı olan kişilere yapılmaz.

Kaynak: veicerik.com

Sağlık